A legjobban kereső magyar légiós futballista éves apanázsa mintegy ötödét teszi ki az európai futball legnagyobb sztárjai alapfizetésének. A Hertha középpályása, Dárdai Pál 1,25 millió eurót vihet haza prémiumok nélkül, míg a jelenleg legjobb formában játszó magyar, Szabics Imre ennek töredékét, 250 ezer eurót kap.
A stuttgarti támadó alapbére azonban már nincsen fényévnyi távolságban az itthon megkereshető legnagyobb összegtől: a ferencvárosi Gera Zoltán éves fizetését 55 millióra becsülik. Az Index összeállításából az is kiderül, mennyit keresnek a világklasszis játékosok. Ághassi Attila írása.
A Bajnokok Ligájában hetek óta bombaformában játszik a VfB Stuttgartban a jelenleg legjobbnak tartott magyar idegenlégiós, Szabics Imre. A csatár a nyáron került a sváb csapathoz, amelynek nem kellett érte fizetnie, mert szerződése lejárt az osztrák Sturm Graznál. Így csak a támadóval kellett megegyeznie a klubvezetésnek, és mint később kiderült: Szabics igényei nem voltak magasak. Nem kért horribilis fizetést magának - az eladósodott klub valószínűleg nem is lett volna képes adni -, beérte évi 250 ezer eurós alapfizetéssel. A prémiumok, egyéb juttatások általában üzleti titok tárgyát képezik.
A német fizetések a földön járnak
Ezzel az összeggel, ami több mint 63 millió forintnak felel meg, mindössze egy játékost előz meg a csapatból, a jobbhátvéd Hinkelt, akinek 150 ezer euró a biztos jövedelme. Stuttgartban egyébként sem jellemzőek a kimagasló fizetések, a legjobban a horvát Soldo keres, a második a rangsorban a fehérorosz Hleb. Előbbi 1.6 millió eurót, utóbbi ennél hetvenötezerrel kevesebbet vihet haza. Szabics csatártársa, a múlt évben a válogatottban is bemutatkozó Kevin Kuranyi sem csúcskeresetet tesz zsebre: 450 ezer a jövedelme. A brazil Cacau 300 ezerrel kell beérje. Ehhez képest csillagászati összegnek számít a két idegenlégiós védő, a portugál Meira, és a brazil Bordon keresete. Előbbi 1.25 millió, utóbbi kétszázezerrel kevesebbel gazdagodik biztosan évente.
Az 1.25 millió euró (317 millió forint) egyébként magyar szempontból bűvös szám, mert a legjobban kereső légiós futballista, Dárdai Pál ennyit kap egy évre a Herthától. (Ez az összeg egyébként kiemelkedő fizetésnek számít a csapatánál.) Havi bontásban ez majd' 105 ezer eurónak felel meg. Dárdai tehát egymillióval kap többet Szabicsnál, amiben egyértelműen közrejátszik, hogy ő már a hetedik idényét kezdte meg a berlini csapatnál, valamint hogy a Hertha a BL- és a korábbi nemzetközi kupaszerepléseinek köszönhetően jelentős bevételre tett szert az európai szövetségtől. Mindemellett a Bayern München három éve tett szerződési ajánlata is jótékonyan hozzájárulhatott a magyar középpályás fizetésének emelkedéséhez.
Kahn az ötmilliót ostromolja
Ezzel Dárdai a fizetési rangsor első harmadában található a jelenleg mélyrepülést produkáló fővárosiaknál, nála előkelőbb helyen csak a két brazil csatár - Marcelinho (2,25 millió) és Luizao(2,8 millió) -, a horvát középpályás, Robert Kovacs (1,4 millió), valamint a német válogatott csatár, Fredi Bobic (1,6 millió) van. A vert mezőnyben szerepel ugyanakkor Simunic, a német válogatott Rehmer (1,1 millió), a portugál Pinto (1 millió), a lengyel légiósok - Karwan és Wichniarek -, és egy seregnyi német játékos.
Az szerződésekről adatokat közlő német honlap, a http://www.transfermarkt.de szerint az ugyancsak herthás Király Gábor honoráriuma ismeretlen. Mivel kapusról van szó, és a klub egyik legértékesebb játékosáról, aligha járunk messze az igazságtól, ha évi egymillió eurót, vagyis 250 millió forintot tippelünk. Ennek közelében járhat a Brémában szereplő Lisztes járandósága is. A Werdernél a francia Micoud 1.4 milliós jövedelmével áll a ranglista elején, a brazil Ailton viszont mindössze 900 ezer eurót kap. (A hírek szerint a Schalke megduplázta a gázsiját, ezért is szerződött el a napokban.) A török vb-bronzérmes, a Milannál és az Internél is megforduló Ümit Davala ugyanakkor csupán 600 ezer euróval büszkélkedhet.
Németország leggazdagabb egyesülete a Bayern München, a kapus, Oliver Kahn pedig a liga legjobban fizetett labdarúgója, évi 4.75 milliós (1.2 milliárd forint) apanázsával. Ballack és Makaay négymillióval - több mint egymilliárd forint - követik őt. Ze Roberto és Lizarazu képességeit is igen magasan, 3.8 millió euróval fizetik meg a bajorok. (A Dortmund BL-beli búcsúja miatt megszorításokra kényszerült, így például a cseh Koller keresztet vethet 2.65 milliós jövedelmének húsz százalékára.)
Anglia: Shearer az élen
Sokkal nagyobb pénzek forognak a többi elitligában, amelyik pillanatnyilag nemcsak nézettebb, de jóval gazdagabb is, mint a német pontvadászat. Angliában például az orosz milliárdos, Roman Abramovics érkezésével megeshetett az is, hogy a Chelsea-ből alig kitűnő ír Duff felülmúlja Owen és van Nistelrooy éves keresetét. Duff ugyanis 5.2 millió eurót (1,31 milliárd forint) tehet zsebre, a két csatár ugyanakkor 200 ezerrel kevesebbet.
A liga egyik legjobban kereső játékosát, Verónt - hétmillió euró, 1,77 milliárd forint - szintén a londoni csapat adja, akit Ranieri edző korábban a kispadra száműzött, mert elégedetlen volt hozzáállásával. A holland csatár, Hasselbaink sem fukarkodhat hatmilliójával. A román Mutu már "csak" 2.8 milliót tudott kialkudni. Verón azonban még így sem a liga legjobban fizetett alkalmazottja, mert a Newcastle támadója, Alain Shearer hét és félmillióval (1,9 milliárd forint) megelőzi őt.
A Real és a Barca külön kategória Spanyolországban
Spanyolországban egyszerűbb a helyzet. A Real Madridnál a hat legnagyobb sztár, Beckham, Zidane, Figo, Raúl, Ronaldo, Roberto Carlos egyaránt 6.1 millió eurót - 1.55 milliárd forintot - vihet haza. RobertoMögöttük nagy űr következik, Helguera és Michel Salgado kétmilliójával követi az öt extraklasszist. A szupertehetségnek kikiáltott Portillo pedig már csak 800 ezerrel büszkélkedhet. A Barcelonánál Kluivertet jobban fizetik, mint a nagy riválisnál a sztárokat. A hollandnak idén nyáron sikerült kicsikarnia fizetésemelést: 7,4 milliójával - 1.88 milliárd forint - ő vezet a katalánoknál. Luis Enrique a második, Puyol a harmadik, a frissen igazolt Ronaldinho a negyedik. Sorrend százezer euróval csökkennek a gázsik, és 5.4 millió euróról (1.37 milliárd forint) indul.
A többi alakulatnál a nyomába sem érhetnek a megemlítetteknek. A Deportivónál Valerón a rekorder, de 2,3 milliójával jócskán elmarad az elszerződtetett Makaay-tól. A valenciás Aimar, a Real Sociadad csatára, a török Nihat Kahveci nem is vetekedhet egykoron a világ legdrágább játékosának számító Denilson hárommilliós bérével.
Ötvenmilliót itthon is meg lehet keresni |